FOLK?

A JA SIĘ

(NIE)

ZGADZAM!

Credits

koncepcja, choreografia
EDYTA KOZAK

 

reżyseria
ROLAND ROWIŃSKI


kostiumy
GWEN VAN DEN EIJNDE


choreografia i wykonanie
IZA SZOSTAK, KAROL TYMIŃSKI, RAFAŁ DZIEMIDOK, TAKAKO MATSUDA


światła
EWA GRANIEC


dzwięk, wideo
TOMASZ KARPOWICZ


produckcja
FUNDACJA CIAŁO/UMYSŁ, MASA


premiera
WARSZAWA 2011

Opis

„FOLK? A ja się (nie) zgadzam!” powstał z inspiracji pracą nad spektaklem Edyty Kozak i Rolanda Rowińskiego, o podobnym tytule „FOLK? A ja się nie zgadzam!”, którego premiera odbyła się w 2011 r. Punktem wyjścia spektaklu była próba przedefiniowania pojęcia folkloru, przeniesienie jego fenomenu na gruncie postmodernistycznym oraz pokazanie go w szerokim kontekście. Spektakl nie był prezentacją tańca samego w sobie, ale folkloru jako formy kultury i zjawiska społecznego.

Międzynarodowy projekt jest naturalną kontynuacją badania zjawiska folkloru i postawieniem pytania, czym jest dzisiejszy folklor w życiu społecznym, ekonomicznym i politycznym i jak przekłada się jego rozumienie na sztuki sceniczne w Polsce i Islandii, uwzględniając próby krytycznego spojrzenia na polską kulturę ludową i tradycyjną i przemyślenia jej statusu.
Efekty pracy 10. artystów z Polski i Islandii zostały zaprezentowane w ramach Reykjavík Dance Festival oraz w Warszawie na festiwalu Ciało/Umysł.

Międzynarodowy projekt Fundacji Ciało/Umysł i Reykjavík Dance Festival „FOLK? A ja się (nie) zgadzam”! znalazł się wśród laureatów 24 projektów, wyłonionych ze 141 wniosków do realizacji w 2014 r w ramach Programu „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego” Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2009-2014

Projekt FOLK? A ja się (nie) zgadzam! jest finansowany z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych.

Edyta Kozak